26-01-2017
Różnice oraz cechy systemów macierzy dyskowych typu hardware oraz software.
Techniczne

Czym jest macierz dyskowa RAID?

Macierz RAID jest zbiorem dysków połączonych ze sobą w celu podniesienia wydajności i bezpieczeństwa przechowywanych danych.

RAID software czy hardware?

Żeby ustalić który RAID jest dla nas najlepszy trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekujemy od macierzy. Jeżeli wymagamy wysokiej wydajności oraz bezpieczeństwa warto wybrać RAID sprzętowy. W takiej sytuacji należy wyposażyć serwer w tak zwany sprzętowy kontroler RAID. Kontroler taki jest specjalizowanym układem znajdującym się wewnątrz serwera, jako dodatkowa karta lub wbudowany w płytę główną jako układ scalony. Taki kontroler zajmuje się w pełni rozdzielaniem danych między dyski, oraz odczytem tych danych, dzięki czemu procesor serwera nie musi wykonywać dodatkowej pracy. Jest to niewątpliwa zaleta pozwalająca uzyskać większą wydajność dysków, oraz zmniejszyć narzut pracy na procesor serwera.
Kontrolery sprzętowe dysponują również mechanizmem automatycznego odtwarzania danych po wymianie uszkodzonego dysku, oraz możliwością podłączenia dysków SAS, które są bardziej wydajne od popularnych dysków w standardzie SATA.

Kontroler software RAID działa podobnie z tą różnicą iż zadania zapisów i odczytów danych z poszczególnych dysków są obsługiwane przez procesor serwera za pomocą oprogramowania zainstalowanego w systemie operacyjnym. Przyczynia się to do zmniejszenia wydajności dysków oraz zwiększenia narzutu pracy na procesor. Zaletą tego rozwiązania jest jego niższy koszt, ze względu na brak dodatkowego fizycznego urządzenia. RAID tego typu dobrze sprawdza się w systemach w których duża wydajność nie jest najbardziej krytycznym parametrem.

Przykładowe poziomy macierzy RAID:

  • RAID 0 – Jest to macierz stworzona z co najmniej dwóch dysków. Zapis polega na rozdzieleniu danych na dwie (w przypadku dwóch dysków) części oraz umieszczenie ich na dwóch różnych dyskach. Dzięki temu uzyskujemy dwukrotny wzrost wydajności zapisu oraz odczytu danych. Minusem macierzy tego typu jest zwiększona awaryjność, gdyż w momencie uszkodzenia jednego z dwóch dysków tracimy dane bezpowrotnie.
  • RAID 1 – Macierz tego typu powoduje wzrost bezpieczeństwa dzięki duplikacji tych samych danych na 2 lub więcej dyskach. 2 dyski połączone w RAID 1 będą zawierać dokładnie te same dane, co w przypadku awarii nie powoduje utraty danych.
  • RAID 10 – Jest to połączenie macierzy poziomu 1 oraz 0. Macierz tego typu daje wzrost wydajności oraz bezpieczeństwa. Wymaga minimum 4 dysków (dwa dla RAID 0 oraz dwa dla RAID 1).
Michał Wiśniewski, Technik ds. Administracji Sieci, Artnet
Tagi: RAID, kontroler dysku twardego