08-09-2017
Jak wybrać serwer dla firmy
Biznes

Jak wybrać serwer dla firmy

W dzisiejszym świecie, prowadzenie biznesu bez korzystania z infrastruktury informatycznej jest praktycznie niemożliwe. Niezależnie od branży, w jakiej działa firma, korzysta ona ze oprogramowania, poczty elektronicznej oraz wielu innych rozwiązań z zakresu IT. Dotyczy to zarówno dużych, średnich jak i małych firm, które dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, mogą się rozwijać. Jednym z urządzeń, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest serwer. Należy jednak właściwie dobrać parametry serwera, tak by zapewnił on wydajne działanie i stabilność pracy. Czym kierować się przy wyborze serwera dla firmy i jaki będzie odpowiedni dla niewielkiego przedsiębiorstwa? Radzimy, na co zwrócić uwagę.

Serwer dla firmy: na co zwrócić uwagę?

Zanim, skuszeni atrakcyjnymi ofertami i rewelacyjnymi osiągami, zdecydujemy się na wybór serwera dla firmy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego potrzebujemy? Czynniki, które warunkują wybór odpowiedniej maszyny, w przypadku każdej firmy mogą być inne, z uwagi na używane oprogramowanie oraz to, jaką liczbę odwiedzin (ruch) będzie generować strona www, sklep internetowy lub aplikacja. Podstawową rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest wydajne działanie serwera, czyli zapewnienie optymalnej mocy obliczeniowej w stosunku do potrzeb. Istotnymi cechami są także: fizyczne bezpieczeństwo danych, stabilność zasilania i łączy internetowych. Wszystko to zapewnia redundantna infrastruktura centrum danych oraz profesjonalny support techniczny. W zależności od tego, czy systemy danej firmy generują duże ilości danych czy też obsługują duża liczbę zapytań do baz danych w krótkim czasie, zapotrzebowanie na różne zasoby serwera będzie więc zróżnicowane.

Serwery dedykowane

Najważniejszą cechą każdego firmowego serwera dedykowanego jest możliwość ciągłej i stabilnej pracy. Kolejnym atutem jest skalowalność, która w razie potrzeby zapewni możliwości dalszej rozbudowy środowiska serwerowego. W przypadku serwera dla małej firmy, powinniśmy zwrócić uwagę również na to, by jego pamięć operacyjna RAM nie była mniejsza niż 4 GB, obecnie jest to absolutne minimum. Zalecamy jednak wybranie serwera oferującego 8 GB RAM lub więcej. Duże znaczenie ma również rodzaj dysku twardego. Dyski SATA są zazwyczaj stosowane do rozwiązań typu storage natomiast dyski SSD są optymalne do obsługi baz danych ze względu na szybkość wykonywania operacji. Dyski SSD wypierają od dłuższego czasu dyski SAS. Ważnym elementem serwera dedykowanego jest kontroler dysków: software (wolniejszy), hardware(szybszy).

Serwery cloud

Polecamy zwłaszcza w przypadku projektów, w których priorytetem jest skalowalność, elastyczność i bezpieczeństwo. Usługa cloud pozwala na skorzystanie z najnowocześniejszych rozwiązań hostingowych na rynku. Główne zalety usługi cloud:
  • optymalizacja kosztów – opłata tylko za realnie używane zasoby
  • dynamiczne modyfikowanie zasobów sprzętowych (rdzeni procesora, RAM, przestrzeni dyskowej) - w przypadku zwiększenia lub zmniejszenia zapotrzebowania na te zasoby,
  • wykorzystanie redundantnego klastra serwerów,
  • dane dyskowe są przechowywane ma macierzach dyskowych w pełnej duplikacji,
  • rozproszona infrastruktura sieciowa,
  • łatwe samodzielne uruchamianie lub usuwanie instancji wirtualnych.
Tagi: